geç kalınmış karalamalar

En iyi Netflix filmi için geri sayım başladı

E

Children of Men ile tanıştığım ancak öncesinde Harry Potter: Azkaban Tutsağı‘nı da yönettiğini öğrendiğim Alfonso Cuarón, Netflix için devrim niteliğinde bir iş yaptı. 

Yönetmenin en başarılı işi olarak nitelendirilen Gravity‘den sonra 5 yıl beklemesi ve de Gravity‘nin de üstüne koyacağı bir işi Netflix için çekeceği sanırım kimsenin aklına gelmezdi.

İlk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yapan Roma, Cauron‘un en başarılı işi olmasından çok sanırım Netflix‘in en iyi işi olması ile daha çok konuşulması gereken bir film.

Orijinal dizi içeriklerindeki başarıyı filmlerinde bir türlü yakalayamayan Netflix ilk kez tüm eleştirmenlerden tam not alan ve ödüle boğulan bir işe imza attı, attırdı. Roma’dan önce büyük umutlarla beklenen, reklamlarına tonla para akıtılan ancak hayal kırıklığı yaratan bir çok orijinal yapım mevcut. Üstelik bunları bir çırpıda saymak olanaksız. Ancak kendimi doğrulatmanın kolay bir yolu var. Netflix‘in filmler bölümünde “Orijinal İçerikler” arasından herhangi birini seçiniz. Netflix‘de sıkça dizi seyreden biri iseniz seyrettiğiniz film büyük ihtimalle hayal kırıklığı yaşatacaktır.

Dönelim Roma‘ya. 

İKSV tarafından her yıl düzenlenen Filmekimi‘nin de kapanış filmi olarak konuğu olan film şüphesiz ki asıl izleyici kitlesine 14 Aralık’ta ulaşacak. Netflix‘in döne döne 14 Aralık tarihinin tanıtımını yapması boşuna değil. Aldığı uluslararası ödüller ile ve eleştirmenlerin tam notları ile Netflix‘in özgüvenini yerine getiren Roma‘nın yönetmeni olan Cuarón aynı zamanda filmin hem Senaristi hem de Görüntü Yönetmeni. 

Roma için yönetmenin şu sözlerini hatırlatarak beklentileri biraz daha yükselteyim ve yazıyı sonlandırayım: “Açıkçası Gravity sadece hayal ettiğim filmi yapmak için bir araçtı. Amacım Meksika’ya dönüp Roma’yı çekebilmekti”

Roma’ya saatler kala Roma’dan kamera arkası görüntülerinin de yer aldığı bir önizleme paketi hazırladım sizin için. Buyrunuz.

Yazar hakkında

okankoroglu

2 yorum

Yazar: okankoroglu
geç kalınmış karalamalar

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta