geç kalınmış karalamalar

Nerede O Eski Bayramlık Sinemalar

N

Bayramda el öpüp harçlığı kaptık mı giderdik çocukken sinemaya. Bizim en lüks zamanımızdı sinemada geçen zaman.

Lale Sineması (1954 – 2000)

Yıllar geçti büyüdük. Şimdi sinemaya gitmek için internete girip, tıklayarak koltuk seçip, kredi kartımızla 3D’li ödeme yapıp genellikle bir alışveriş merkezinde buluşup giriyoruz cafcaflı sinema salonuna. Ne eski koltuklar var o salonlarda, ne de eski sinemaya dair şeyler. Koridorlardaki kopyalanmış eski film afişlerinden başka ne hatırlatıyor ki bize eski sinemaları?

Glorya (Saray) Sineması (1931)

Eğer bulabilirsek bu bayram şehrin en eski sinemalarına gidelim mi? Bir çoğu Beyoğlu ve Kadıköy’de bulunan Şehzadebaşı Kulüp sinemasına, Alkazar’a, Venüs’e, Harbiye As’a, Yıldız’a, Lale’ye, Şark’a, Glorya’ya, Majik’e, Elhamra’ya, SinePop’a, Yeni Melek’e ve tabii son yıllardaki eylemlerin öznesi olduğu için en ünlüsü olan Emek Sineması’na… Hangisine gidelim?

Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda salon var artık dünyanın en büyük ve en eski metropollerinden biri olan, herkesin birbirine şehvetli binalarını, avmlerini, plazalarını anlattığı kocaman İstanbul’da…

Film hafızası ekibinin seçtiği “Bayramlık” filmleri sizlere “Nerede o eski bayramlık sinemalar” diyerek elimizde avucumuzda kalan son tarihi sinemaları yaşatmak adına Atlas, Beyoğlu, Kadıköy Rexx,  Osmanbey Gazi, Çemberlitaş Şafak’ta izlemeniz umudu ile sunuyoruz.

İyi bayramlar.

SIRADIŞI ANNE – Dramatik komedi arayanlara

Meryl Streep, ”Ricki and the Flash/Sıradışı Anne”de Oscar ödüllü yönetmen Jonathan Demme ve Oscar ödüllü senarist Diablo Cody için yepyeni bir rol üstleniyor: Hard-rockçı bir şarkıcı ve gitarist.

Canlı müzik performanslarıyla dolu bu özgün filmde, Streep, rock ‘n’ roll yıldızı olma hayallerinin peşinde koşarken dünya kadar hata yapmış bir gitar kahramanı Ricki Rendazzo’yu canlandırıyor. Ricki eve dönüp ailesiyle yüz yüze geldiğinde kendini affettirme fırsatı ve işleri düzeltme şansı buluyor. Streep filmde kendi kızı Mamie Gummer; Ricki’ye aşık bir Flash üyesini canlandıran Rick Springfield; Ricki’nin eski kocası rolünde Kevin Kline; ve Kline’ın yeni eşi rolünde Audra McDonald’la birlikte kamera karşısına geçiyor.

Yönetmen: Jonathan Demme
Oyuncular: Meryl Streep, Kevin Kline, Mamie Gummer
Tür: Dramatik komedi
Ülke: ABD

EVEREST – Gerilim Aksiyon arayanlara

Everest Dağı’nda 1996’da yaşanan facianın üç boyutlu karşılığı… Başroldeki Jake Gyllenhaal’a Keira Knightley, Jason Clarke, Josh Brolin, Sam Worthington, John Hawkes ve Robin Wright eşlik ediyor. Yönetmenlik koltuğunda ise stüdyolara yavaş yavaş ısınan İzlandalı Baltasar Kormákur var.

Dünya’nın en yüksek dağının zirvesine ulaşma çabası etrafındaki çabasından ilham alan Everest, insanlığın karşılaştığı en sert kar fırtınalarından biriyle sınırlarının ötesinde zorlanan iki farklı seferin şaşırtıcı yolculuğunu anlatıyor. Hayat boyu süren tutkuları nefes kesen bir yaşam mücadelesine dönüşürken gezegenin en acımasız doğa gücüyle azimleri sınanan dağcılar, imkânsıza yakın engellerle karşılaşacaklar.

Yönetmen: Baltasar Kormákur
Oyuncular: Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin
Tür: Gerilim Aksiyon
Ülke: İngiltere , ABD , İzlanda

KÜÇÜK PRENS – Çizgi Film arayanlara

Bir pilot çölde yere çakılır ve orada başka bir gezegenden gelmiş küçük bir çocukla tanışır.

İdealist bir anne ile, çalışkan ve bir o kadar da meraklı kızının yeni bir yere taşınmasıyla başlayan hikayede, küçük kız ilginç görünümlü fakat son derece iyi kalpli bir pilot ile tanışır. Küçük kız, zamanla bu yaşlı pilotun enteresan dünyasını keşfetmeye başlar. Yaşlı pilot, yeni arkadaşına her şeyin mümkün olduğu olağanüstü bir dünyayı anlatır. Küçük kız, küçük prensin evrenine doğru büyülü ve heyecanlı bir yolculuğa çıkar. Bu yeni dünya ona, dostluğu, arkadaşlığı ve kendini yeniden keşfetmesine olanak sağlayacaktır.

Yönetmen: Mark Osborne
Seslendirenler: Elif Acehan, Ender Yiğit, Özden Ayyıldız
Tür: Animasyon
Ülke:Fransa

45 YIL – Dram arayanlara

Kate Mercer ve kocası evliliklerinin 45. yılını kutlayacak olan bir çifttir.

Kate bunu partiyle kutlamayı planlamaktadır ve hazırlıklara başlamıştır. Bu esnada kocasına bir mektup gelir. Mektupta ilk aşkının cesedinin İsviçre Alplerindeki buzullar içerisinde bulunduğu yazmaktadır. Bu durum evliliklerinde yeni bir dönemin başlamasına neden olacaktır.
David Constantine’in kısa hikayesinden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Andrew Haigh bulunurken oyuncu kadrosunda Charlotte Rampling, Tom Courtenay ve Geraldine James yer alıyor.

Yönetmen: Andrew Haigh
Oyuncular: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Geraldine James
Tür: Dram
Ülke: İngiltere

ZİYARET – Gerilim arayanlara

Shyamalan, bu filmde bir kız ve bir erkek kardeşin büyükanne ve büyükbabalarının Pennsylvania’daki ücra çiftliğine gönderildiği bir hafta sonu gezisini anlatan korkunç hikayeyle köklerine dönüyor

Rebecca ve Tyler, bir süreliğine anneanne ve dedelerinin yanına tatile giderler. Başlarda her şey oldukça sakin ve güzeldir. Torunlarının her isteklerini yerine getiren çiftin sadece bir kuralı vardır o da gece olduğunda çocukların odalarından dışarı çıkmamalarıdır. Ancak bir gece Rebecca dışarıdan gelen sesler yüzünden kapıyı açınca evde anneanne ve dedesinin farklı yüzleriyle karşılaşır. Artık tek istekleri evden sağ salim kurtulup annelerinin yanına ulaşabilmektir.Yönetmen: Andrew Haigh

Yönetmen: M. Night Shyamalan
Oyuncular: Olivia DeJonge, Ed Oxenbould, Deanna Dunagan
Tür: Korku
Ülke: ABD

 

SESSİZLİĞİN BAKIŞI – Belgesel arayanlara

2012’de Oscar’a aday olan belgeseli The Act of Killing (Öldürme Eylemi)’nde 1960’larda Endonezya’da yüzbinlerce insanı öldüren katillerle bizi çok yakından tanıştıran Joshua Oppenheimer, Sessizliğin Bakışı’nda ise bizi o günlerde abisini kaybetmiş Adi ile tanıştırıyor

1960’larda Endonezya’da yaşanan katliamda, ağabeyinin ölümünün detaylarını Öldürme Eylemi’nin çekimleri sırasında öğrenen Adi, bugün hâlâ iktidarda olan katillerle yüzleşmeye karar veriyor. Kuşkusuz çok cesur bir karar bu. Bazı sorular nasıl sorulur ki? Ama bir o kadar da sessiz bir onur var Adi’nin yüzleşmelerinde. Amacı suçlamak değil, anlamak. Adi, söze gelmeyecek kadar korkunç bir travmaya bir kapanış cümlesi arayan, kolektif bir kabusun özrünün ve dolayısıyla şifasının peşine düşmüş bir savaşçı.

Yönetmen: Joshua Oppenheimer (II)
Oyuncular: Karma
Tür: Belgesel
Ülke Danimarka

SCARİO – Dram, Suç arayanlara

Yönetmen Denis Villeneuve’dan entrika, yozlaşmış ve ahlaki, kargaşa ile dolu sınırda geçen uyuşturucu savaşı hikayesi.

ABD ve Meksika arasındaki kanunsuz sınırda idealist bir FBI ajanı (Emily Blunt) bir özel operasyon kuvveti ajanı (Josh Brolin) tarafından yükselen uyuşturucu savaşında görevlendirir. Şüpheli geçmişe sahip esrarengiz danışman (Benicio Del Toro) tarafından yürütülen takım Kate’in hayatta kalma mücadelesi verirken inandığı her şeyi sorgulamasına neden olan gizli bir operasyonla görevlendirilirler.

Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin devamı…
Tür: Gerilim , Polisiye
Ülke: ABD

 

MR. HOLMES ve MÜTHİŞ SIRRI – Dram, Suç arayanlara

Başrollerinde Ian McKellen ve Laura Linney´in yer aldığı, Mr Holmes filmi sinema tarihinde bir çok kez gizemli hikayeleri ile karşımıza çıkan, Sherlock Holmes’a yeni bir bakış açısı getiriyor.

Mr Holmes, 1947 yılında, iyileştirici güçleri olan nadir bir bitki aramak için Japonya´ya gider. Burada nükleer savaşın yol açtığı hasara tanıklık eder. Yaşı geçkin olan Sherlock Holmes hafıza sorunlarıyla mücadele etmektedir. Deniz kıyısındaki ıssız çiftlik evinde son günlerini bekleyip arılarıyla ilgilenen Holmes’a, temizlikçisi ve onun genç oğlu Roger eşlik etmektedir. Holmes, emekli olmasına neden olan faili meçhul vakayı düşünürken çok geç olmadan hayat ve sevginin gizeminin cevaplarını aramaya koyulmuştur. Bu arayışta Roger ona eşlik edecektir.

Yönetmen: Bill Condon
Oyuncular: Ian McKellen, Milo Parker, Laura Linney devamı…
Tür: Polisiye , Dram
Ülke: İngiltere , ABD

FİRAK – Dram arayanlara

Odun kömürü işi olan torlukçulukla geçinen iki kardeş, Bahar´ın hayatlarına girmesi ile her şey değişir.

Orhan ve Ali bir dağın tepesinde yaşayan iki kardeştir. Babalarının mesleği olan torlukçuluğu devam ettirerek, yaşamlarını sürdürmektedirler. Eve gelin olarak gelen Bahar, iki kardeşin hayatlarını farklı yönlere savurur.

Yönetmen: Halil Özer
Oyuncular: Canan Atalay, Oktay Gürsoy, Barış Gönenen devamı…
Tür: Dram
Ülke: Türkiye

 

 

MİNYONLAR – Animasyon arayanlara

Odun kömürü işi olan torlukçulukla geçinen iki kardeş, Bahar´ın hayatlarına girmesi ile her şey değişir.

Orhan ve Ali bir dağın tepesinde yaşayan iki kardeştir. Babalarının mesleği olan torlukçuluğu devam ettirerek, yaşamlarını sürdürmektedirler. Eve gelin olarak gelen Bahar, iki kardeşin hayatlarını farklı yönlere savurur.

Yönetmen: Pierre Coffin, Kyle Balda
Oyuncular: Sandra Bullock, Jon Hamm, Michael Keaton devamı…
Tür: Animasyon , Aile
Ülke: ABD

Yazar hakkında

okankoroglu

1 yorum

geç kalınmış karalamalar

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta