geç kalınmış karalamalar

İnsanoğlunun “Le Voyage dans la lune” ile Başlayan Uzayı Keşfetme Sevdası

İ

Sinema tarihi bilim kurguyla ilk tanıştığında takvimler, 1902 yılının sonbaharını gösteriyordu. Sessiz sinemanın ilk yıllarında, Le Voyage dans la lune, Georges Méliès’nin devrim niteliğinde sunduğu bir yapıttı.

Hileli fotoğraf efektleri ile süslenen 12 dakika 51 saniyelik bu film, Stanley Kubrick’in 2001: A Space Odyssey (1968), Star Wars (1977) ve Close Encounters of the Third Kind (1977), E.T. (1982), Man in Black (1997) gibi bilim kurgu sinemasındaki dönüm noktaları içerisinde şüphesiz ki en önemlisiydi.

Georges Méliès’nin en önemli eseri oldu

george-meliesGeorges Méliès’nin “Star Film Company” adlı şirketi 1896’da film üretimine başladı. 1897 yılı bahar ayları geldiğinde Paris dışında, Montreuil’de kendi stüdyosunu kurdu Méliès. 1892 ile 1912 yılları arasında yüzlerce film üretti. 1902’de Londra, Barcelona ve Berlin’de; 1903’te ise New York’ta dağıtım büroları kurarak Lumiere’leri neredeyse safdışı bıraktı. Ancak 1908’de, geçiş döneminde sinema filmleri farklı tür bir eğlence sunmaya yönelince Méliès’nin popülaritesi de azalmaya başladı.

İlk bilim kurgunun saf hikâyesi

Georges Méliès hayatı boyunca yüzlerce film çekti. Şüphesiz ki Jules Verne’in romanlarından esinlenerek yarattığı Le voyage dans la lune’u çekerken tarihe geçeceğinden habersizdi. Filmlerinde hikâyeleri oldukça sade bir dille anlatmayı seçen Méliès, Le voyage dans la lune’da da aynı sadeliği ve saf dili kullandı. Filmde bir grup meraklı gökbilimci birkaç kişilik bir kapsül ile Ay’a gider ve burada başlarına birtakım olaylar gelir. Ay’ı keşfetmek için yola çıkan bu bilim insanlarını orada Selenitler adı verilen yerliler karşılar ve gökbilimciler Ay’ı terk edene kadar da onları rahat bırakmazlar. İnsanoğlu şemsiye kılıfındaki silahları ile Selenitlerden kurtulmayı başarır. Tiyatro tarzında tek sahne formatı ile çekilen Le voyage dans la lune, uluslararası bir başarı elde etti. Özellikle Amerika’da sinema salonlarını tıka basa doldurdu. Film, The Village Voice tarafından gelmiş geçmiş en önemli 100 film arasında 84’üncü sırada kendine yer buldu.

Film, AIR’e teslim edildi

1993 yılında tesadüfen bir kopyası ortaya çıktığında keşfedilen film, Fransız hükümeti tarafından korumaya alındı. Hükümet tarafından 2012 yılında 110. yılı şerefine renklendirilen ve yeniden sunulan filmin müziklerinin hazırlanması ve yorumlanması için elbette AIR grubundan daha iyi bir isim düşünülemezdi. Ünlü Fransız ikilisi elektronik müzikteki dehalarını sinemaya uyarlamayı başardılar. Ortaya çıkan albüm bir revize yerine tam olarak yeni bir albüm olmasına rağmen 110 yıl önce hazırlanmış gibi dinlendi.

AIR, 34.5 dakikalık 11 şarkıdan oluşan bir albüm olarak 2012 yılında Le voyage dans la lune’u piyasaya sunduğunda albümün filmden daha popüler olacağını muhtemelen düşünmemişti.

Sıra geldi renklendirilmiş versiyonu ile birlikte Le voyage dans la lune’u ve AIR’in yeniden yorumladığı müziklere…

Yazar hakkında

okankoroglu

1 yorum

geç kalınmış karalamalar

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta